Matrac tisztítás házilag
Egy fekvőbetét az idők során sajnos szennyeződik, az éjszakai alvás során nyál, izzadság, testpára és egyéb szennyeződések kerülhetnek a matrachuzatba, a matrachuzatra. Ezek a szennyeződések nem csak optikailag zavaróak, hanem táptalajt adhatnak a baktérium és gombatelepek elszaporodására, ami a háziporatkák megtelepedéséhez ideális táptalajt biztosít majd. Amennyiben igényünk van rá, hogy matracunk folyamatosan tiszta maradjon úgy vagy érdemes levehető és mosógépben mosható matrachuzattal ellátott matracot választanunk, itt azonban ügyeljünk arra, hogy a két matracfél körkörös cipzárral egymástól szétválasztható legyen, hiszen csak így fog beférni egy átlagos háztartási mosógépbe. Fix, nem levehető huzatú ágymatrac esetén minden esetben használjunk matracvédőt, így a legegyszerűbben tudjuk megóvni matracunkat a különböző szennyeződésektől. A matracvédő tisztítása nem igényel speciális eljárást, egész egyszerűen mosógépben 40-60C°-on moshatók. Matracvédő javasolt mosható huzatú matracok esetén is, tekintettel, hogy lényegesen könnyebb, egyszerűbb egy matracvédőt levenni és kimosni, mint egy komplett matrachuzatot. Nem levehető matrachuzatok tisztítását kezdjük egy kis teljesítménnyel futó -kis szívóerő- porszívózással, így megszabadulhatunk a felületi és a felületközeli poroktól. A porszívózás során ügyeljünk arra, nehogy a túl intenzív szívóerő hatására a huzat töltőanyaga a szövet szállai között kijöjjön, onnantól kezdve sajnos egy folyamatos kihúzódással lehet számolni, ami nagyon zavaró lehet. A matrachuzat mechanikai tisztítása után a kémiai tisztítás során használhatunk különböző kárpittisztító habokat is, ennek hiányában igyekezzünk semleges bázisú tisztítószerrel és langyos vízzel végezni a tisztítást. Lehetőség szerint csak habot dörzsöljünk a matrachuzat felületére, figyeljünk, hogy ne áztassuk el a matrachuzatot a habos tisztítás során és ügyeljünk arra is, hogy tisztítás után a huzat kellően kiszáradhasson, megakadályozva ezzel az esetleges penészesedési reakció megindulását.

Az ágyhuzat vagy maga az ágymatrac esetében nehezebb dolgunk van. Nem egyszer fordul elő, hogy akár kisbabától vagy háziállattól származó vizelet vagy más szennyeződés kerül a matrac borítsárára. Sokszor akár a folt eltávolítása után is kellemetlen szagot hagy hátra, amin nem segít a szellőztetés vagy más kezelés. Ennek elsődleges oka az, hogy a vizelet bizonyos sókat és ammóniát tartalmaz. Ezeket hiába is tesszük ki akár a napra, bizony nem űzik el a kellemetlen szagot.
- A lehető leggyorsabban kezdjünk neki a folt eltávolításnak, egyes szakemberek szerint a folt két óráig még folt, utána már minta. A testnedvek baktériumokat tartalmaznak és ezekből gombák képződhetnek, amennyiben nem látunk neki a tisztításnak. Minél tovább halasztjuk, annál nehezebb lesz megszabadulni a szennyeződéstől, bizonyos idő után a foltok valóban mintákká alakulnak és többé már nem lehet se tisztítani, sem pedig eltűntetni őket a matrac felületéről.
- Használjunk hígitott ecetet - ez a leghatásosabb szagsemlegesítő. Egy törlőkendőt áztassunk be hígitott ecetes langyos vízbe - hígítsuk föl még jobban, amennyiben mintás vagy szines az ágybetét és szeretnénk megőrizni szineit. Dörzsöljük át a felületét és hagyjuk rajta az ecetet 20-30 percig. Ezt követően dörzsöljük át tiszta vízzel akár többször is, majd porszívó segítségével távolítsuk el a nedvességet.
- Hatásos lehet egyszerű hajsampont használni a matrac foltos felületére és a fenti módon eljárni vele, de mégis az ecet a leghatásosabb a kellemetlen szagok ellen. A két fázist egymás követően is alkalmazhatjuk, a samponhabos tisztítás után a hígitott ecetes kúra semlegesíti majd a kellemetlen szagokat.
- Ha van lehetőségünk rá, akkor cipzárazzuk szét az ágybetétet és belülről is tisztítsuk meg az anyagot. Hagyjuk jól kiszáradni, ne aludjunk rajta amíg teljesen ki nem szellőzött. A száradást gyorsíthatjuk hajszárítóval is. Amennyiben lehetőségünk van rá, hogy a szabadban szárítsuk a tisztított matrachuzatot, matracot, akkor okvetlenül éljünk a lehetőséggel, hiszen a napfény fertőtlenítő hatását és a szabad levegő általi szellőzést nehéz mással pótolni.